Automatizace propojení více záznamů na základě například "stejného" názvu

Ahoj, napadá někoho prosím elegantní řešení jak alespoň nějak částečně “zautomatizovat” tento příklad?

Mám 3 úkoly (berme že neexistuje jejich nadřazená entita - nadřazený úkol těmto třem), které spolu přímo souvisí - mají například stejný název (s drobným rozdílem abychom rozlišili práci pro různé zapojené lidi - název si dokážu osekat pomocí funkce trim) nebo mohou mít nějaký stejný příznak, na základě kterého bych je chtěl “slučovat”. A potřeboval bych někde jednoduše zobrazit, tyto další související úkoly. Protože například pro finální cenovku pro klienta, potřebuji součet práce za všechny tyto související úkoly.

Příklad z praxe jak to řešíme aktuálně:
Dostanu poptávku na nějakou úpravu od klienta. Já ji zpracuji, navrhnu řešení a rozdělím pro každého zúčastněného z týmu na jeho úkol - grafik, markeťák, kodér, programátor, … Každý mi ke své části dodá jeho odhad pracnosti. A co já teď musím udělat je, že postupně projdu úkoly za všechny participující a dám finální nabídku klientovi. To co by mi hrozně ušetřilo práci, že bych rovnou viděl kolik je to v souhrnu za tyto úkoly. Tzn pokud bych tyto úkoly dokázal nějak jednoduše propojit protože, pokaždé je jiný počet zapojených lidí z týmu. Také potom pro další operace typu sledování vykázané práce a finální rentability “poptávky”.

Díky za nápady
Lukáš

Ahoj Lukáši, proč nemají nadřazenou entitu? Je to protože ji mít nemůžou? Osobně bych:

  1. vytvořil dvě tabulky – jedna by byly “požadavky” a druhá tabulka “úkoly”,
  2. propojil bych je a
  3. přidal sloupec typu Rollup a viděl bych přesně to, co potřebuješ.

Tady je přímo ukázka:

Ke sledování rentability můžeš na úrovni úkolu sledovat plánovaný a reálný čas a nákupní a prodejní hodinovku (pokud využíváš tenhle model).

Jakmile bychom se ale omezily na to, že to bude jedna tabulka (bez vazby na sebe samu – self-reference), nenapadá mě takhle na první dobrou nic jiný, než použít LEFT v kombinaci se SEARCH (TRIM jen osekává mezery) funkci a pak ty úkoly podle toho osekaného pole seskupit.

Nějak takhle:

Ten vzorec případně je LEFT({Název úkolu},SEARCH(" – ",{Název úkolu})).

Dává ti alespoň jedna z možností smysl? Airtable je spíš ta první možnost, ale chápu, že někde můžeš mít omezení z jiných důvodů.

Kdyžtak piš :wink:
H.